Klíčové zámky a klíče

Výhody

-relativně nízké pořizovací náklady
-rychlost odemykání
-spolehlivost, pokud není poškozen
-možnost kopírování (pokud o to máte zájem vy)

Nevýhody

-možnost kopírování (pokud o to má zájem někdo jiný)
-relativně vyšší náklady na tvorbu duplikátů
-náchylné k poškození
-nutnost fyzického zabezpečení před zneužitím

Pojďme si výše uvedené trochu přiblížit

Klíčové trezorové zámky jsou v základní formě nejlevnější možnost, jak zdržet nenechavce před odemčením.

Když už máte klíč v ruce, odemknutí závisí jen na rychlosti, s jakou ho zasunete a otočíte o zhruba 150°.

V našich trezorech používáme zámky s délkou klíče nejčastěji 120 mm (hlavní dveře), 95 mm (vhozová zásuvka), 65 mm (vnitřní schránky a další trezory se základní bezpečností).

V základu se trezorové klíčové zámky dodávají se dvěma originálními klíči. Duplikáty klíčů Vám sice neudělají v každém supermarketu, ale specialisté Vám klíč zkopírují na i bez kódovací karty. Ta se u trezorových klíčů nepoužívá. Ty šikovnější to zvládnou i bez přineseného zámku. Je však nutné počítat s vyšší cenou než za kopie klasických klíčů pro cylindrické zámky. V roce 2023 se cena kopie nejjednoduššího klíče pohybuje v řádech vyšších stovek korun a nezřídka kdy se dostane i přes hranici jednoho tisíce.

Na duplikaci klíče byste měli myslet ve chvíli, kdy Vám zbyl už jen jeden bezvadný klíč a s případnou výrobou duplikátu byste neměli otálet.

Když se klíč ztratí – nemůžete mít 100% jistotu, že ho někdo nenajde a nepoužije k odemčení Vašeho zámku.

Je pak na zvážení, jestli raději neinvestovat do výměny celého zámku a tím zneužití ztraceného klíče vyloučit. Existují pak zámky, které se se ztrátou klíče dokážou mechanicky vypořádat, ale jejich pořizovací cena je razantně vyšší.

Jak se o klíčový zámek starat, aby Vám dlouho vydržel a jeho bezpečnost zůstala na maximální možné úrovni?

Abyste předešli zbytečným výdajům, je důležité dávat pozor právě na samotný klíč. Když pomineme jeho ztrátu, měli byste zabránit zejména jeho fyzickému poškození. Zubům na klíči hrozí zejména tři stavy, které se mohou vystřídat různou rychlostí:
– ohnutí
– nalomení
– ulomení

I jeden ohnutý zub může znemožnit odemknutí. Už při tomto stavu byste měli situaci okamžitě řešit – vytvořením kopie z druhého bezvadného klíče (pokud je k dispozici).

Pokud se rozhodnete zub narovnat – hrozí, že dojde k jeho nalomení nebo úplnému ulomení. V takové chvíli je snad i lepší variantou, pokud se zub ulomí mimo zámek – jednoduše s ním neotevřete. Pokud se ale zub ulomí až uvnitř zámku, je to jen další komplikace, protože úlomek může bránit následnému odemknutí i bezvadným klíčem.

Čas od času je dobré kontrolovat stav zubů a určitě vždy, když dojde k nějakému nárazu (typicky pádem na tvrdou podlahu).

Obrázek níže Vám pomůže pochopit jak poznáte ohnutý, nalomený a ulomený zub.

Zub číslo 1 je ohnutý
Zub číslo 2 je nalomený
Zub číslo 3 zcela chybí (poznáte to podle protikusu na druhé straně – tam, kde je na jedné straně „příkop“ – musí být na druhé straně stejně vysoký „výčnělek“)

Klíče od trezoru byste také neměli nechávat bez dozoru nebo je půjčovat nedůvěryhodným osobám.

Dnes existují technologie, které dokážou vyrobit klíč i z fotky chytřejšího telefonu, a i když je to dražší než standardní postup, tak varujeme před sdílením fotografií, kde by klíče mohly být zachyceny.

Pokud aktivně nevyužíváte nějaký z klíčů – je dobré ho nezamykat do trezoru, ke kterému je určen. Jednoduše proto, že pokud se něco stane s tím hlavním, k tomu druhému se pak snadno nedostanete. Je proto vhodné takový klíč uložit třeba v bankovní schránce nebo alespoň v jiném trezoru – ideálně na úplně jiném místě. Sice pak může chvíli trvat, než se ke druhému klíči dostanete, ale schovávat ho doma vedle trezoru pod květináčem také není dobrý nápad.

V dalším článku se podrobně podíváme na mechanický kombinační zámek.